Energie obecně
Pojem energie je nejčastěji vysvětlován jako „schopnost konat práci". Energii najdeme všude kolem nás, ve větru, v tekoucí vodě, ve slunečním záření, v živých organismech, i třeba v obyčejném kameni. Vším, co v běžném životě děláme, spotřebováváme energii. Bez ní bychom si nemohli svítit žárovkou, telefonovat, pustit si teplou vodu, dojet někam autem, vyrobit PET láhev nebo upéct rohlík.
Vzhledem k tomu, že lidí na naší planetě neustále přibývá a že díky pokroku máme k dispozici stále více technických vymožeností, na celém světě neustále stoupá množství spotřebovávané energie. Jenže nerostné zdroje naší planety pomalu docházejí.
Na počátku využíval člověk výhradně energii ze Slunce, později začal využívat oheň a energii vody a větru. Prvním palivem bylo dřevo (biomasa), posléze jej z velké části nahradilo uhlí. Zejména během průmyslové revoluce v 19. století vzrůstala poptávka po energii, bylo zapotřebí vyrábět železo a ocel, na jejíž tavení bylo spotřebováno velké množství uhlí. Na přelomu 19. a 20. století se k vysokým pecím a parnímu stroji přidaly ještě spalovací motory a elektřina. Uhlí dodnes zůstalo významným zdrojem pro získání elektřiny.
Nejvýznamnější surovinou 20. století se stala ropa, která je využívána především k produkci pohonných hmot a na výrobu plastů a léků. V polovině 20. století začal postupně vzrůstat i význam těžby zemního plynu (užíván jako palivo) a uranu (užíván v jaderných elektrárnách). Počátek 21. století je pak spojen s masivním nástupem obnovitelných zdrojů energie, jejichž podíl na výrobě elektřiny se celosvětově zvyšuje. Důvodem je odklon od fosilních paliv kvůli emisím uhlíku, které se podílí na globálním oteplování Země.